• Programy

• Pracujemy w oparciu o programy wychowania w przedszkolu zatwierdzone przez MEN.

W roku szkolnym 2021/2022 Rada Pedagogiczna przyjęła do realizacji:

PLANETA DZIECI. PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO W ŚWIECIE WARTOŚCI. PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO.

Program zawiera szczegółowe cele i treści kształcenia odnoszące się do osiągnięć dziecka na koniec edukacji przedszkolnej w czterech obszarach podstawy programowej: fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym.

W programie zostały podane przykładowe treści edukacyjne związane z wychowaniem przez wartości.

Program uwzględnia pracę w grupach zróżnicowanych wiekowo, omawia także zagadnienia związane z indywidualizacją nauczania oraz organizacją pomocy psychologiczno-pedagogicznej. W publikacji są opisane narzędzia monitorowania realizacji podstawy programowej i wskazówki dotyczące prowadzenia obserwacji pedagogicznych.

W naszym przedszkolu funkcjonują również programy własne opracowane przez nauczycieli na potrzeby placówki:

Program wychowawczo - profilaktyczny - "Krocząc wspólną drogą" (autorzy: Justyna Sczerbakow - Wojtala, Beata Wójcikiewicz)

Celem głównym Programu Wychowawczo - profilaktycznego Krocząc wspólną drogą Przedszkola Integracyjnego nr 137 im. Janusza Korczaka w Warszawie jest stwarzanie warunków wychowawczych zapewniających kształtowanie postaw dziecka pozwalających mu na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

„Dzielny Przedszkolak” (autor: Dorota Gala) – program adaptacyjny mający za zadanie pomóc dzieciom przystosować się do nowych warunków w przedszkolu oraz włączyć rodziców w proces adaptacji dziecka, by w pełni pomóc całej rodzinie przejść przez trudny etap przystosowania dziecka do życia w nowej, przedszkolnej społeczności.

„Coś ciekawego” (autor: Małgorzata Polkowska) – rozwijanie zainteresowań dzieci wykraczających poza program wychowania przedszkolnego – poszerzanie światopoglądu, ośmielanie dzieci, wzmacnianie wiary we własne siły.

„Jak rozbawić przedszkolaka” - Nauczycielski Teatr „Belferek” (autor: Małgorzata Polkowska) – program mający na celu bezstresowy udział dzieci niepełnosprawnych i wrażliwych w przedstawieniach teatralnych – bez udziału osób obcych.

Program logopedyczny „Wspieranie rozwoju mowy przedszkolaka” (autor Anna Marszycka)

Przedszkole realizuje program własny, którego celem jest systematyczne prowadzenie ćwiczeń ortofonicznych, oddechowych, zabaw logopedycznych z wykorzystaniem wierszy P. Siewiera – Kozłowskiej. Nauczyciele w swojej pracy uwzględniają wskazówki logopedy dotyczące indywidualnej pracy z dziećmi. Realizacja programu została zaopiniowana pozytywnie, przebiegała systematycznie w każdej grupie. Zaleca się kontynuację w roku następnym.

"Lubię, gdy mi czytasz. Z Czytusiem w świat książek” (autor: Ewa Pokojska-Trocyk i Marta Jończyk) - celem programu było przybliżenie wartości związanych z aktywną postawą czytelniczą oraz wypracowanie wśród dzieci nawyku obcowania z książką jako atrakcyjnej formy spędzania czasu z dorosłym. Program został pozytywnie oceniony przez całą Radę Pedagogiczną dzięki niemu rozwinęło się czytelnictwo naszych dzieci, które odpowiednio zmotywowane przez nauczycieli często sięgały po książki z naszej wypożyczalni przedszkolnej.

Programy zewnętrzne, w których bierzemy udział:

• ,,CZYŚCIOCHOWE PRZEDSZKOLE"
        • ,,ZDROWO I SPORTOWO"
        • ,,MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI"
        • ,,MAŁY MIŚ W ŚWIECIE LITERATURY"
        • ,,Z BORSUKIEM BEZPIECZNIEJ"
        • ,,ROWEROWY MAJ"
        • ,,CODE WEEK - POLSKA"
        • ,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"
        • ,,EDUKACYJNY FINANSOWY KALENDARZ"